Starożytność - prezentacje i filmy

Starożytna Grecja i Macedonia











mowa Peryklesa (film)







Jak Grecy zmienili świat film


prezentacja




Bitwa pod Gaugamelą

Periodyzacja dziejów Rzymu 

Wojny punickie:




Handel Rzymu - karty pracy





Powstanie Spartakusa

Wszystkie poniższe materiały za: Historia dla maturzysty, Przewodnik metodyczny Wydawnictwo szkolne PWN

szlak jedwabny - mapa


Plan miasta średniej wielkości położonego na wybrzeżu zachodnim Azji Mniejszej. Na pierwszym planie widzimy duży plac, zwany agorą, otoczony portykami chroniącymi ludzi przed słońcem i deszczem. Pod portykami znajdowały się warsztaty rzemieślnicze i sklepy. W centrum agory wznoszono ołtarze, a także pomniki ku czci znamienitych osobistości. Z tyłu za agorą z prawej widać palestrę, teren do uprawiania boksu i zapasów. Dalej wznosi się kamienny teatr, z lewej świątynia wystawiona na wysokiej platformie 

Rzym


Płaskorzeźba ozdabiająca tzw. Ołtarz Domicjusza Ahenobarbusa, powstały ok. 115 p.n.e., pozwala nam "zobaczyć" żołnierzy i oficera rzymskiego, niestety w czasach późniejszych (mamy bardzo mało zabytków pokazujących sceny militarne z okresu republiki) 
Gladiator - początkowa scena walki

Jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki rzymskiej ilustrujących obrazowo najważniejsze elementy ideologii cesarstwa. 
Pokazuje, że bogowie stoją obok panujących i wspierają w ich działaniach. Na górze w centrum widać Oktawiana Augusta (półnagiego, a więc przedstawionego, jak się przedstawiało bogów) obok personifikacji Rzymu, bogini Roma z hełmem na głowie i włócznią. Po prawej: bogini Ziemia i Neptun, pan wód. Na dole brutalne sceny ilustrujące zwycięstwo nad barbarzyńcami. Żołnierze wznoszą pomnik zwycięstwa zwany trofeum. Pomagają im w tym bogowie: Merkury (trzeci od prawej, w kapeluszu) i Diana (widzimy ja od tyłu, niesie dwa oszczepy).
Tak zwany chryzmon, symboliczny zapis słowa Chrystus. Powstał przez przekreślenie greckiej litery chi przez rho (dwie pierwsze litery greckiego Christos). Po obu stronach pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego: alfa i omega. Chrześcijanie pamiętali słowa Apokalipsy św. Jana: "Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący". Wieniec symbolizuje zwycięstwo. Chrysmon został przerysowany z nagrobka pewnego rzemieślnika z Rzymu produkującego beczki, III w. 

Od Dioklecjana do Konstantyna - prezentacja